POWRÓT

30 stycznia 2022

Miednica jako ważny fundament

Ludzkie ciało to zbiór wielu struktur kostnych oraz mięśniowych dzięki którym jesteśmy w stanie wykonywać proste, skomplikowane i złożone ruchy. Każda część naszego ciała ma swoje zadanie i jest nieodłącznym elementem układanki dlatego warto zastanowić się nad tym co dzieje się, kiedy dochodzi do zaburzeń pewnych struktur naszego ciała. Dziś postaram się przybliżyć Wam wpływ miednicy na okoliczne struktury oraz na te, które są daleko od niej.

Miednica jest częścią ciała, o której nie pisze i nie mówi się zbyt wiele, a to wielki błąd. Dolegliwości związane z samą miednicą nie występują aż tak często jak ma to się z kończynami górnymi czy dolnymi i najprawdopodobniej dlatego poświęca się jej mało uwagi.

Budowa miednicy jest zależna od płci, a różnice pomiędzy nimi dotyczą szerokości, wysokości i kształtu spojenia łonowego. Na pewno trzeba wiedzieć, że w jej środku znajdują się ważne narządy wewnętrzne m.in. narządy rozrodcze, układ pokarmowy, moczowy. Waszą uwagę będę chciał skupić na tym co znajduje się na jej zewnętrznej stronie, zwizualizować konstrukcje struktur okolicznych i przedstawić zależność jednych od drugich.  

Ludzka miednica składa się z przede wszystkim z dwóch kości biodrowych (talerze), kości krzyżowej, dwóch stawów biodrowych (panewki) oraz kręgosłupa, który może nie ma bezpośredniej styczności, ale jest złączony strukturalnie poprzez dysk, więzadła, mięśnie i powieź.

Czym jest złe ustawienie miednicy?

Pomimo, że jesteśmy tacy sami jako gatunek to jesteśmy często różni pod względem ustawień i funkcjonalności. Każda część ciała ma ustaloną normę, dotyczy to zakresu ruchu czy też samej pozycji spoczynkowej do której powinno się odnieść w trakcie badania pacjenta. Miednicy przypisano trzy typy ustawień tj.: normalna, przodopochylenie i tyłopochylenie. Ustalenie typu ma dużą wartość gdyż w późniejszym etapie badania może ujawnić się problemy związane właśnie z danym rodzajem ustawienia. Części ciała związane z miednicą tj. biodra oraz kręgosłup tworzą dość spory obszar, a zawarte w nim elementy nie są sztywne. Biomechanika poszczególnych części przekłada się na pracę sąsiednich i dlatego tak ważne jest utrzymanie jest prawidłowych wzorców.

 

Rycina przedstawia trzy rodzaje ustawień w płaszczyźnie strzałkowej.

Rycina przedstawia trzy rodzaje ustawień w płaszczyźnie czołowej.

Co się stanie, kiedy mamy złe ustawienie ?

To zależy. Ciało ludzkie ma niesamowite zdolności do kompensacji podczas występowania jakiegoś problemu. Taka zdolność ma swoje plusy i minusy. Jeśli z jakiegoś powodu dany mięsień jest słaby i nie radzi sobie z własną funkcją to jego pracę są w stanie przejąć inne struktury. To dobra i zła wiadomość. Jeśli to trwa tylko tymczasowo z powodu urazu to dobrze, ale gorzej w sytuacji, kiedy kompensacje utrzymują się przez tygodnie i miesiące utrwalając się na dobre. Utajone kompensacje mają swoje przełożenie powodując problemy w całej konstrukcji naszego ciała idąc krok po kroku. Niestety nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy nastąpią dolegliwości. Są osoby, które funkcjonują przez lata w danych kompensacjach i nie zauważają czegoś niepojącego. Wyznacznikiem problemu jest uraz i objawy, które zaczynają się pojawiać ponieważ zaczynają ograniczać nasze zdolności do normalnego funkcjonowania.

Szukając odpowiednich informacji oraz źródeł do napisania tego artykułu, natknąłem się na bardzo fajne badanie, które potwierdza, że ustawienie miednicy ma wpływ na inne rejony ciała. W badaniu wzięło udział 31 osób mających średni wiek oraz spełniających ścisłe kryteria, aby wziąć w nim udział. Celem badania było sprawdzenie jaki wpływ ma ustawienie miednicy na pracę mięśni odpowiedzialnych za unoszenie i opuszczanie ręki. Wyniki badania wykazały, że przy prawidłowym ustawieniu miednicy osoby badające miały większe wyniki aktywności mięśni m.in. czworoboczny (część dolna) oraz zębaty przedni. Kolejnym ważnym wynikiem, jest spadek aktywności mięśnia czworobocznego (część górna) podczas unoszenia ręki co przekłada się na mniejsze przeciążenia tego mięśnia w naszym życiu. Takie wyniki mogą dać inne spojrzenie, a przede wszystkim uświadomić, że warto zainteresować się tym o czym się tak rozpisałem.

Czy każda powinien się prostować?

Jak już wcześniej pisałem, dopóki nie pojawi się ból lub inne objawy to nie szuka się na siłę. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy już zaczyna nam coś doskwierać i korzysta się ze szczegółowego badania w gabinecie. Skoncentrowanie uwagi na okolicę miednicy może nie załatwi każdego problemu, ale jest w stanie zmniejszyć pogłębianie się problemu lub szybciej uwinąć się z objawami. Ważna jest również profilaktyka dzięki, której jesteśmy w stanie zmniejszyć ryzyko urazów choćby podczas uprawiania aktywności sportowych.

Jaki wpływ ma ustawienie miednicy na inne części ciała?

Skoro miednica jest jak fundament, na którym spiera się kręgosłup to konsekwencje nieprawidłowej pozycji mogą być bardzo duże. Dla lepszego zobrazowania umieściłem na dole rycinę, która przedstawia mechanizm kompensacji z powodu wyższego ustawienia prawego talerza biodrowego. Wystarczy zmiana jednego elementu, która może wywołać lawinę w obrębie innych struktur tj. w kręgosłupie, kości krzyżowej oraz drugim talerzu biodrowym.

Jak zmienić wpłynąć na ustawienie miednicy?

Odpowiedź może nie jest skomplikowana, ale gorzej wygląda część praktyczna przede wszystkim z powodu kilku czynników, które mają wpływ na ustawienia. Najważniejszym krokiem jest praktyka czyli trening medyczny lub terapia uwzględniająca poprawę mobilności, stabilności i naukę wykonywania pewnych czynności (nie tylko leżenie na stole do masażu).

Czynniki predysponujące do naprawy/ poprawy ustawienia miednicy to m.in.:

-prawidłowa diagnostyka tj. analiza biomechaniczna, badanie układu mięśniowo- powięziowego oraz torebkowego

-prawidłowe ustawienie stóp wraz z odpowiednim obuwiem

-równa długość kończyn dolnych funkcjonalnie i/lub strukturalnie

-odpowiednia praca mięśni okolicy bioder

Co się stanie jeśli mam ‘’ krzywą miednicę ‘’ ?

Tak naprawdę nikt nie jest w stanie przewidzieć w jakim czasie wystąpią problemy. Dolegliwości mogą pojawić się po tygodniach, miesiącach, a nawet po latach i mogą dotyczyć wielu obszarów naszego ciała jak np. kręgosłupa, bioder, kolan, stóp, a nawet stawu skroniowo-żuchwowego. Wszyscy pacjenci powinni być badani i analizowani ze szczególną uwagą, aby dobrać odpowiednią terapię, która będzie celowana w ich zaburzenia. Jeśli wynik badania potwierdzi zmiany ustawienia, a analiza problemów wskaże, że głównym winowajcą może być miednica to fizjoterapeuta powinien dobrać odpowiedni plan rehabilitacyjny.

Podsumowanie

Temat miednicy jest obszerny dlatego starałem się częściowo przedstawić Wam spojrzenie na mechanizm o, którym niestety się zapomina. Każdy objaw w ciele wywoływany jest z jakiegoś powodu dlatego dla lepszego efektu terapii powinno przeprowadzać analizę, która wskaże obszary nad, którymi warto pracować. Miednica jest fundamentem pewnych ważnych regionów, na których zawsze nam zależy, aby utrzymać je w jak najlepszym stanie do późnej starości.

Osoby, które mają nawracające problemy lub chciałyby poznać analizę swojego ciała, zapraszam do zapisu na wizytę ;)

 

autor: Jakub Gruszecki 

Zadzwoń: +48 510876787